Védőfelszerelés az építőiparban
2022.03.01.
Munkavégzés során számoly veszély fenyegeti a munkavállalókat. A munkavédelmi felszerelés elengedhetetlen...
Kezdőlap » Munkavédelmi Kesztyűk
Precízios kesztyű
Fekete preciziós kesztyű
Kombinált bőrkesztyű
Púdermentes
Fekete preciziós kesztyű
Fehér preciziós kesztyű
Prémium munkáskesztyű
Fekete preciziós kesztyű
Fekete preciziós kesztyű
Fekete preciziós kesztyű
Kiváló minőségű munkás kesztyű
Kiváló minőségű munkás kesztyű
Kiváló minőségű munkavédelmi kesztyű
Téli bélelt munkavédelmi kesztyű
Téli bélelt munkavédelmi kesztyű
Kombinált bőrkesztyű
Fehér preciziós kesztyű
Fehér preciziós kesztyű
Téli bélelt munkavédelmi kesztyű
Téli bélelt munkavédelmi kesztyű
Kiváló minőségű munkás kesztyű
Habosított latex munkáskesztyű
Prémium munkáskesztyű
A munkavédelmi kesztyű fontossága
A munkakörülményeknek függvényében kell kiválasztanod a megfelelő munkavédelmi kesztyűt. Munkától függően, kezed különböző sérüléseknek van kitéve, lehet égési, vegyi vagy vágási sérülés. Nem létezik olyan munkavédelmi kesztyű, amely minden munkaterületen a megfelelő védelmi képességet biztosítja, ezért rendkívül fontos felmérned a kockázati tényezőket, és ennek függvényében válaszd ki a speciális munkakesztyűt. Nem mindig a legdrágább munkavédelmi kesztyű a legmefelelőbb, sokszor egy olcsó munkakesztyű védi meg a kezed a sérülésektől.
Milyen anyagból készülhet egy munkavédelmi kesztyű?
1. Pamut és kötött kesztyűk
A pamut munkavédelmi kesztyűk tisztán tartják a kezed és védelmet nyújtanak a súrlódás ellen, de lehetséges, hogy nem biztosítanak elegendő védelmet, amennyiben kemény vagy éles tárgyakkal dolgozol. A pamut egy természetes anyag, amely nedvszívó, bőrbarát, strapabíró és rugalmas.
2. Gumiból, műanyagból vagy szintetikus anyagból készült kesztyűk
Ide tartoznak a mártott munkavédelmi kesztyűk, nitril kesztyűk, latex kesztyűk, poliuretán kesztyűk, szerelőkesztyűk. Ezeket a munkavédelmi kesztyűket olajos környezetben, vegyi anyagokkal vagy oldószerekkel történő munkavégzés során használhatod. A latex munkakesztyű nem olajálló. Olvass tovább a mártott munkavédelmi kesztyűk további tulajdonságairól ITT.
3. Bőr kesztyűk
A bőr munkavédelmi kesztyűket hegesztés során használhatod, mivel a bőr ellenáll a szikrának és a mérsékelt hőnek. Ebbe a ktegóriába tartóznak a kombinált munkavédelmi kesztyűk, mint például a sofőrkesztyű, és a rakodókesztyűk, amelyek bőrből és textilből készülnek. Ezek a munkakesztyűk ideálisak pakolásra és rakodásra is.
Milyen típusú munkavédelmi kesztyűk léteznek a felhasználási területek szerint ?
1. Olajos és nedves területeken alkalmazható munkavédelmi kesztyűk: ide tartóznak a nitril kesztyűk és a gumi kesztyűk.
2. Száraz területeken alkalmazható munkavédelmi kesztyűk: ide tartoznak a kertész kesztyűk, szerelőkesztyűk, latex kesztyűk, textil kesztyűk, rakodókesztyűk, bőr kesztyűk, ESD kesztyűk, kombinált kesztyűk, vágásbiztos kesztyűk.
3. Vágásbiztos munkavédelmi kesztyűk
4. Hő és/vagy tűzvédelmi kesztyűk
5. Vegyszerálló munkakesztyűk
6. Hegesztőkesztyűk
7. Hideg ellen munkavédelmi kesztyű – bélelt munkavédelmi kesztyűk (téli munkakesztyűk)
8. Antisztatikus vagy ESD munkáskesztyűk
9. Csúszásbiztos munkavédelmi kesztyűk
Néhány tényező, amelyet figyelembe kell venni a munkavédelmi kesztyű kiválasztásakor:
Munkavédelmi kesztyűk elektromos gépekhez - Átszúródási elleni védelem
Amennyiben elektromos gépekkel dolgozol egy olyan munkavédelmi kesztyűt kell választanod, amely megvédi a kezedet az átszúródástól és a vágástól. Ideális választás a munkavédelmi bőrkesztyű, amely szúrásbiztos, tartós, ellenáll a szikrának. Az erősített tenyér és csukló további védelmet nyújtanak. A bőr munkavédelmi kesztyűket hegesztőknek, ácsoknak, fémmunkásoknak ajánljuk. A tetőfedéshez használt munkakesztyűk gyakran bőrből készülnek a tartósságuk és a védelmi tulajdonságuk miatt.
Munkavédelmi kesztyűk nehéz gépekhez és szerszámokhoz – Védelem a zúzódások ellen
Az építkezési munkák és egyéb olyan munkavégzés során, ahol nehéz gépek használatát igénylik, a kezek megsérülhetnek és zúzódhatnak. Párnázott munkakesztyűt kell használni, amely megvédi a kezet e nehéz gépek rezgéseitől és elnyeli a sokkot.
Munkavédelmi kesztyűk veszélyes és folyékony anyagokhoz – Vegyszer védelem és vízállóság
Amennyiben vegyi anyagokkal dolgozol vegyszerálló kesztyűkre lesz szükséged, hogy megvéd a kezeid. Azoknál a munkáknál is elengedhetetlen a munkakesztyű, ahol a kezed folyamatosan érintkezik vagy elmerül a vízben. A vízálló kesztyűk gyakran gumi bevonatúak vagy szintetikus vízálló anyagból készülnek.
A munkavédelmi kesztyűkre vonatkozó szabványok:
EN374: Vegyszerek és mikroorganizmusok ellen munkakesztyű
EN388: Mechanikai ártalmak elleni munkakesztyűk
EN420: Munkavédelmi kesztyűkre vonatkozó általános követelmények
EN407: Hőártalom ellen munkakesztyűk
EN455: Orvosi, illetve egyszerhasználatos munkakesztyűk
EN421: Ionizációs sugárzás ellen munkakesztyű
EN511: Hideg ellen munkakesztyű
EN1082: Vágás ellen munkavédelmi kesztyű
EN10819: Antivibrációs kesztyűk, rezgés elleni védelem
EN60903: Elektromos áram ellen munkakesztyű
EN12477: Hegesztőkesztyű
Milyen bevonatú munkavédelmi kesztyűt válassz?
Poliuretán bevonat / Poliuretán munkavédeli kesztyűk - PU kesztyűk
A poliuretán mártott kesztyűk szárazon és nedvesen is egyaránt kiváló tapadást biztosítanak, illetve kézügyességet. A poliuretán mártott munkavédelmi kesztyűk flexibilisek, precízek, rugalmasak és ellenállóak. A PU kesztyűk jó szakítószilárdással és kopásállósággal rendelkeznek. A légáteresztő munkavédelmi kesztyűk maximális kényelmet nyújtanak és csökkentik a kéz fáradását. A poliuretán bevonatok ideálisak olyan feladatokhoz, mint a mechanika, az építkezés, a raktározás és még sok más.
Iparágak: Faanyagmozgatás, mechanika, építés, raktározás, gépipar, gépjárműipar, üveg/fémlemez kezelés.
Nitril bevonat / Nitril munkavédeli kesztyűk
Amennyiben olajos, nedves, ragacsos környezetben dolgozol, a nitril kesztyűk megfelelő választás lehet. A nitrilhab kiváló tapadást biztosít, valamint ellenállást nyújt a vízzel és az olajjal szemben, illetve a szellőzőképessége maximális kényelmet nyújt, így csökkentve a kéz fáradását. A nitril mártott kesztyűk kiválóan tartósak. A sima nitril bevonatú kesztyűk olajállóak, a habosított nitril bevonatú kesztyűkkel ellentétben.
Iparágak: olajos területek, mezőgazdaság, üveg/fémlemez kezelés, építőipar, faanyagmozgatás, mechanika, építés, raktározás.
Latex bevonat / Latex munkavédeli kesztyűk
A latex kesztyűk kopásállóak, száraz környezetben kiváló tapadást biztosítanak. Fokozott rugalmasságot biztosít extrém hőmérsékleten -18 Celsius fok és 149 Celsius fok között. Ideális választás nedves és száraz környezetben egyaránt. A latex mártott kesztyűt nem ajánlott olajos környezetben használni, illetve szerves oldószerek, szénhidrogének vagy latex allergiában szenvedőknek.
Iparágak: építőipar, üveggyártás, raktározás.
További információért látogass el a Mártott Kesztyűk oldalra.
A munkavédelmi kesztyűk célja, hogy védjék a sérülésektől viselőjük kezét munkavégzés közben. A védőkesztyű kiválasztása munkakörnyezettől és a veszélyek fennállásától függ. Például egy vegyipari laboratóriumban dolgozónak más típusú védőkesztyűre van szüksége, mint annak a munkavállalónak aki az építkezésen a vágásnak és horzsolás veszélyének van kitéve. Ezért kiemelten fontos, hogy felmérd a saját munkakörnyezetedben fenálló veszélyeket és azt követően válaszd ki azt a munkavédelmi kesztyűt, amely a legjobban véd a sérülésektől.
Melyik a Neked megfelelő védőkesztyű?
Akár kinti, akár benti munkát végzel a kezed folyamatosan kivan téve a sérüléseknek, így nélkülözhetetlen a védőkesztyű használata. Azonban nem mindegy melyik munkás kesztyűre esik a választásod.
Egyik legnépszerűbb védőkesztyűk a szerelő kesztyűk. A szerelőkesztyűk lehetnek latex mártott kesztyűk, PU kesztyűk, illetve nitril mártott kesztyűk.
A mártott kesztyűkről bővebben a következő oldalon olvashatsz: https://www.munkavedelem-mindenkinek.hu/Martott-kesztyuk
A szerelő kesztyűk felhasználási területe: autóipar, gépipar, szállítmányozás, elektronika, csomagolás, raktározás.
Egy másik népszerű kategória a bőr munkavédelmi kesztyűk. A bőr áruk készítésének művészete több mint 7000 éve létezik. AZ 1400-as években a bőr feldolgozása általánossá vált Európában. A modern világban a bőrt mindenhez használják, a bútoroktól át a cipőkig, ruhákig, bőrkesztyűkig. A bőrből készült munkavédelmi kesztyűk régóta az amerikai gazdaság és ipar alapanyagai. A munkavédelmi bőrkesztyűk piacának megértése viszont annál bonyolultabb. Különféle kesztyűmintázatok, bőr-/bőrtípusok és egyek elemek állnak rendelkezésre a bőr munkavédelmi kesztyűkhöz. Ezen elemek megértése segítenek kiválasztani a megfelelő bőr munkavédelmi kesztyűt.
A kesztyű anatómiája
A bőr munkavédelmi kesztyűnek két fő típusa van. A kombinált munkavédelmi kesztyűk és a teljes bőr munkavédelmi kesztyűk. A kombinált munkavédelmi kesztyűk, vagy más néven rakodókesztyűk tenyere bőrből készült, háta pedig vászon anyagból, míg a teljes bőr kesztyűk, tenyér és hátrésze is bőrből készült.
A bőr több minőségben kapható: az A a legjobb minőség és a D a legalacsonyabb minőség.
A bőrnek két rétege van a színbőr és a hasított bőr. A bőr külső rétegéből készülnek a színbőr munkavédelmi kesztyűk, amelyek puhábbak, rugalmasabbak és simábbak. A hasított bőr munkás kesztyűk durvábbak, viszont strapabíróbbak és ellenállnak a kopásnak.
Bőr típusok
A munkavédelmi bőrkesztyűk általában marhabőrből, sertésbőrből vagy kecskebőrből készülnek. A munkás kesztyűkhöz használt egyéb kevésbé gyakori bőr típusok közé tartózik a: báránybőr,a szarvasbőr, a bivalybőr, és a lóbőr. Mindegyiknek megvannak az előnyei és az ajánlott felhasználási területei.
Marhabőr: a leggyakrabban használt bőr a munkavédelmi kesztyűkhöz. A marhabőr munkakesztyű tartós, strapabíró, könnyen kezelhető, ellenáll a szennyeződéseknek és a víznek.
Sertésbőr: kevésbé gazdaságos, mint a marhabőrből készült kesztyűk, de a sűrű sertésbőr tartósabb és légáteresztőbb. A sertésbőr legnagyobb előnye, hogy nedvesség után puhább marad, mint a többi bőrtípus.
Kecskebőr: egyik legkényelmesebb munkavédelmi bőrkesztyű és az egyik legerősebb. A kecskebőr nem csak nagy szakítószilárdsággal és kopásálló tulajdonságokkal rendelkezik, hanem fokozott kézügyességet is biztosít, ami számos munkaterületen fontos. A kecskebőr munkavédelmi kesztyű rugalmas és vízálló.
Báránybőr: a legpuhább és legkönnyebb bőrtípus. A legmelegebb munkavédelmi kesztyűk báránybőrből készülnek, ezen felül pedig vízálló is. A báránybőr kesztyűk optimális kézügyességet biztosítanak.
A legismertebb bőr munkakesztyűk: a rakodókesztyűk, hegesztő kesztyűk, kombinált kesztyűk.
Bővebben a bőrkesztyűkről a következő oldalon olvashatsz: https://www.munkavedelem-mindenkinek.hu/Bor-munkavedelmi-kesztyuk
A vágásbiztos kesztyűk megvédik a kezet és a csuklót az olyan gyakori kockázatoktól, mint a vágások, horzsolások és szúrások. A védőkesztyűkben a vágásbiztosság az a védelmi szint, amelyet a kesztyű nyújt a pengék, a gépek éles szélei, üveg stb okozta vágás ellen. A vágási ellenállást egy ötfokú skálán méri, ahol az 1 a legkevésbé ellenálló az 5 a legjobban.
1-es szint. Az 1-es szintű vágásbiztos kesztyűk alacsony szintű védelmet biztosítanak az éles tárgyakkal és a vágási veszélyekkel szemben. Az előnyük, hogy nagyobb kézügyességet biztosítanak, mint a többi nagyobb vágásbiztossággal rendelkező kesztyűk.
2-es szint. A 2-es szintű vágásbiztos kesztyűk valamivel nagyobb védelmet nyújtanak mint az első, de továbbra is célszerű elkerülni az éles tárgyakkal való érintkezéseket. Ezeket azokon a munkaterületeken célszerű használni, ahol az éles tárgyakkal való érintkezés lehetséges, de nem állandó veszély. Felhasználási területek: raktárak, csomagolás és szállítás, általános felhasználás, autóipari munka és sok más.
3-as szint. A 3-es szintű vágásbiztos kesztyűk szélesebb körű felhasználásra alkalmasak, beleértve az olyan területeket is, ahol nem ritka a pengével és az éles tárgyakkal való érintkezés. Felhasználási területek: építkezés, villanyszerelés, vízvezeték szerelés és általános raktározási munkák.
4-es szint. A 4-es szintű vágásbiztos kesztyűk használhatóak olyan munkakörnyezetben, ahol éles acélélekkel, üveggel dolgoznak. Nem nyújt akkora védelmet mint az 5-ös szint, de nagyobb rugalmasságot biztosít. Számos iparágban használhatóak: építőiparban, autóiparban, acélkezelésben, üvegipar és sok más.
5-ös szint. A 5-es szintű vágásbiztos kesztyűk tökéletesek a rendkívül veszélyes környezetekben. A legtöbb 5-ös szintű védőkesztyű más veszélyekkel is szemben ellenáll: szúrás, kopás, szakadás. A legveszélyesebb építkezési munkák, az acél/üveg kezelés, és a hulladékkezelés is elvégezhető személyi sérüléstől való félelem nélkül.
2024.09.03.
A munkavédelmi cipők számos szempontból elengedhetetlenek az ipari munkakörnyezetben dolgozók számára....
2022.12.26.
Télen, a hideg időszakban nagy kihívást jelent kiválasztani a megfelelő munkavédelmi bakancsot. A téli...
2022.05.30.
Egy teljes munkaruha szettnek tartalmaznia kell egy munkavédelmi nadrágot, ami lehet derekas munkásnadrág,...
2022.03.01.
Munkavégzés során számoly veszély fenyegeti a munkavállalókat. A munkavédelmi felszerelés elengedhetetlen...